Bezpieczeństwo

Dostawa, której nie będzie

Michał Rosiak Michał Rosiak
10 marca 2022
Dostawa, której nie będzie

Oszuści mają nowy sposób wykradnięcia naszych pieniędzy! Tym razem w zainteresowali się dostawą jedzenia. Może pamięć mnie zawodzi, ale wydaje mi się, że - z jednym wyjątkiem, o którym za chwilę - sektor gastronomicznym był poza strefą działania internetowych przestępców.

Najpierw trochę historii. W zasadzie jedna historia, sprzed roku i sześciu dni. Swoją drogą - ciekawa sprawa, czy marzec to czas, gdy oszuści przypominają sobie o gastronomii? Wtedy właśnie na łamach bloga opisałem dla Was podszycie się pod pizzerię Papa John's. Tamten przekręt był całkiem dopracowany i wyrafinowany. Obwiesie zadali sobie trud, by skopiować witrynę prawdziwej pizzerii i tylko pewne niedociągnięcia językowe (i adres strony, oczywiście) mogły wywołać w niedoszłej ofierze pewien niepokój. I raczej brak wiary w to, że zamówiona w taki sposób dostawa do nas dotrze.

"Ale tu niczego nie ma!"

hxxp://glovo-paczka[.]ml - to strona, której pojawienie się w naszych systemach wzbudziło nie tylko moje zainteresowanie. Oczywiście może się okazać, że trafiam kulą w płot i oszuści pod szyldem dostarczyciela jedzenia wymyślą usługę przewozu paczek, ale nie sądzę, by zadali sobie taki trud.

Dlaczego teoretyzuję? Mamy bowiem domenę (tak naprawdę niejedną), ale pod jej adresem nie zobaczymy niczego. Będzie pusta. Wygląd phishing kitu zobaczymy dopiero na witrynie "skrojonej" pod konkretnego użytkownika, co zazwyczaj wymaga czasu (oczywiście dostęp do witryny oszustów z sieci Orange Polska jest blokowany od razu). Dzisiaj przestępcy łatwiej zrobić kampanię efemeryczną, z jedną domeną dla zaledwie kilku/nastu ofiar, znikającą z sieci nawet po 10 minutach.

Mimo tego z z dużym prawdopodobieństwem można założyć, iż będzie to fałszywa bramka płatności. To bowiem motyw wykorzystywany praktycznie w każdym tego typu ataku.

Co zrobić, by moja dostawa trafiła do mnie?

Zastanawiam się, czy fakt, iż oszuści zaczynają się - wszystko na to wskazuje - interesować kolejnym sektorem gospodarki, oznacza, że czeka nas teraz fala ataków na Glovo/UberEats/Pyszne, czy też "black stores" jak Lisek, czy Jokr? Cóż, o tym, że pecunia non olet wiedzieli już starożytni, a widocznie internauci zaczęli coraz częściej rozgryzać dotychczasowe motywy phisherów. Co robić? Po prostu uważać, jak wszędzie w sieci. Ja np. jestem zwolennikiem używania do wszystkiego dedykowanych aplikacji i płatności BLIKiem, co ogranicza płaszczyznę ataku na mnie w tej materii praktycznie do zera. Po prostu - nie klikamy byle czego byle gdzie, podobnie z wpisywaniem naszych danych płatniczych.

No i warto czytać stronę CERT Orange Polska i obserwować naszego Twittera. Tam informujemy o zagrożeniach na bieżąco.

Bądźcie bezpieczni!

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:01 10-03-2022

Będzie uważać ?

Odpowiedz
    pablo_ck
    pablo_ck 22:55 18-03-2022

    Będziemy* oczywiście. Ach ten mój stary HTC U11 ?

    Odpowiedz

Sieć

Lepsza łączność na granicy: dodatkowe stacje bazowe i darmowe Wi-Fi

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
09 marca 2022
Lepsza łączność na granicy: dodatkowe stacje bazowe i darmowe Wi-Fi

Utrzymanie łączności na terenach przygranicznych i zapewnienie możliwości kontaktu z bliskimi dla uchodźców jest absolutnie niezbędne. Dlatego tam, gdzie było to możliwe, od razu wzmocniliśmy zasięg sieci Orange. W kluczowych punktach, w których pojawiają się rodziny z Ukrainy, montujemy dodatkowe mobilne stacje bazowe oraz udostępniamy darmowe sieci wi-fi. Wciąż rozdajemy startery i pomagamy w ich rejestracji.

Od tygodnia ruch polsko-ukraiński w naszej sieci jest ogromny. Z internetu i połączeń głosowych codziennie korzystają dziesiątki tysięcy ludzi, służby państwowe i organizacje humanitarne. Od wielu dni nasze ekipy techniczne pracują 24 godziny na dobę, aby łączność była jak najlepsza.

Wspólnie z T-Mobile (współpraca w ramach spółki NetWorkS!) uruchamiamy dodatkowe mobilne stacje bazowe, które pomagają obsłużyć wzmożony ruch w rejonie granicy polsko-ukraińskiej. Pierwsze z nich działają w Medyce i Horodle. Kolejne stają w innych miejscach przy granicy. To pozwala zdecydowanie poprawić dostępność usług dla naszych klientów oraz gości z Ukrainy korzystających z roamingu własnych operatorów. Działania koordynujemy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

Udostępniliśmy też sieci Wi-Fi w punkach recepcyjnych w Korczowej, Dołhobyczowie, Lubyczy Królewskiej, Medyce, Horodle i Przemyślu. W planach mamy kolejne. To pozwoli jeszcze sprawniej i szybciej pomagać uchodźcom.

Na przejściach granicznych i dworcach (np. Przemyśl, Kraków, Warszawa Zachodnia, Centralna i Wschodnia) cały czas rozdajemy darmowe startery. Wspieramy też przy ich obowiązkowej rejestracji, aby można było od razu korzystać z usług. Na każdej z tych kart - po zarejestrowaniu na podstawie paszportu lub karty pobytu osoby narodowości ukraińskiej - jest miesiąc bezpłatnych połączeń w Polsce (minuty, SMS, MMS), 100 minut do Ukrainy i 30 GB internetu. Tylko w ostatni weekend, od piątku do niedzieli, rozdaliśmy i uruchomiliśmy na granicy ponad 25 tys. takich starterów. Łącznie od początku wojny to już ok. 55 tys. sztuk.

Komentarze


Oferta

Zmiany w Orange na kartę: Bez limitu + 150 GB na 3 miesiące

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
08 marca 2022
Zmiany w Orange na kartę: Bez limitu + 150 GB na 3 miesiące

Wprowadzamy nową opcję usług Bez limitu w Orange na kartę, czyli „Rozmowy, SMS-y i MMS-y + 150 GB” za 90 zł. Propozycja daje nieograniczone korzystanie z telefonu przez 3 miesiące, bez konieczności pilnowania ważności konta i obaw o brak środków. Usługa dostępna jest w wersji jednorazowej i cyklicznej.

Przygotowaliśmy też wiele ulepszeń w działaniu usług Bez limitu:

  • Możesz łączyć ze sobą dowolne opcje usług Bez limitu (jednorazowe i odnawialne). Dni ważności i gigabajty będą się sumować.
  • Zgromadzone w usłudze gigabajty nie przepadną w sytuacji, gdy usługa się nie odnowi np. z powodu braku środków. Gigabajty będą czekać na odnowienie, a następnie zsumują się z nowym pakietem.

    Szczegóły oferty znajdziecie tutaj.

Regulamin usługi jednorazowej
Regulamin usługi cyklicznej

Komentarze

Scroll to Top